
Fotovoltaika není pro každého
Zní to úžasně – necháte si na střechu rodinného domu nainstalovat fotovoltaické panely, po připojení začnou vyrábět elektřinu, stanete se soběstačnými. Tím pádem ušetříte za účty za elektřinu a své vyrobené přebytky ještě můžete odprodávat do sítě a vydělávat na nich. Není to úžasné? Úžasné by to bylo, kdyby to takhle ideálně fungovalo. Jenže ne vždy to klapne.
První problém může nastat s cenou kompletního zařízení fotovoltaické elektrárny – i když můžete získat státní dotaci i přes 200 tisíc korun, finální cena může být i vysoko nad půl milionu korun. Druhý problém může nastat, pokud vaše střecha nemá ideální sklon či orientaci. A třetí problém přichází, pokud střecha tu tíži zkrátka neunese.
Precizní instalace
Pokud si najmete profesionály, kteří fotovoltaice skutečně rozumí, proběhne instalace bez problémů. Pokud investujete do skutečně kvalitních fotovoltaických panelů, máte šanci, že jejich životnost bude tak dlouhá, jak výrobce uvádí. Nicméně, investice je to dost vysoká, takže řada lidí sáhne po levnějších fotovoltaických panelech. Což ale může znamenat, že nebudou mít až takovou životnost a přestanou fungovat o mnoho let dříve. A pokud podceníte výběr firmy a nenainstalují panely správně, hrozí riziko poruchy – nebo dokonce požáru. Každé takové zařízení by mělo mít samozřejmě revizi od revizního technika – leckterý revizní technik ale svou práci odbude a revizi píše de facto od stolu, takže případné nedostatky nemůže ani odhalit.
Ve finále to končí tak, jak čím dál častěji vidíme či čteme ve zprávách – že někde hoří fotovoltaika. A není to výmysl – i hasiči potvrzují, že jejich výjezdů v tomto směru přibývá.
Nepřipojení k síti
Důvodem, proč si většina lidí pořizuje fotovoltaickou elektrárnu, je, aby se snížily jejich účty za elektřinu. Realita ale nebývá tak růžová, jak slibují reklamní letáky. Zaprvé – v zimě, v noci a při zatažené obloze výroba elektřiny rapidně klesá. Zadruhé – distributoři elektřiny vás mohou odmítnout připojit do sítě (což už se na mnoha místech České republiky děje), protože elektrická síť zkrátka není na tolik obnovitelných zdrojů uzpůsobená.
A zatřetí – musíte svůj život přizpůsobit stavu nabití akumulátorů a době slunečního svitu. Pokud chcete fotovoltaickou elektrárnu využívat skutečně efektivně, musíte vařit, prát, svítit a používat další elektrické spotřebiče, když zrovna svítí slunce. Se západem slunce musíte přejít do šetřivého režimu. A když elektřina dojde, čerpáte ji opět ze sítě.
Přečtěte si také Průmyslová revoluce a co nám přinesla nebo 3D tisk ve zdravotnictví