Chata bez vody. A co dál?

Je to romantika?

Prodávající se v inzerátech snaží vykreslit všechna pozitiva pobytu v takové chatce. Strávíte víkend skoro mimo civilizaci, na své zahrádce a v klidu. Pokud má chatka elektřinu, tak jste ještě docela v pohodě (ale řada chatiček ji ani nemá). A vodu přece na víkend nepotřebujete – omyjete se v blízkém potůčku a z něj si přinesete vodu na umytí nádobí. Záchod? Kdo by potřeboval splachovací, když vám na pozemku stojí taková krásná kadibudka. To je přece sen všech uhoněných měšťáků, kteří si o víkendu chtějí jen odpočinout. Nebo to tak není?

Voda je téma

Možná se o víkendu bez vody skutečně obejdete. Pitnou si přivezete a v neděli se umyjete doma. Ale do budoucna bude dostupnost vody čím dál větším tématem. Potok u chatky totiž může brzy vyschnout, protože čím dál méně prší. Studánka, která dosud sloužila za zdroj pitné vody, se časem vytratí. Možná je u chaty studna, ale ani s tou není záruka vody – když je sucho, podzemních vod také ubývá. A vrt? Je to skvělé řešení, ale velmi nákladné – a možná k němu ani nedostanete povolení.

Co s vodou?

Nejde jen o chatky, které se aktuálně prodávají. Jde o stavby bez vody. Ještě nedávno se lidé spoléhali na to, že vody je v přírodě dostatek a bude jí tam dostatek i dál. Proč by také ne? Ale v posledních letech se ukazuje, že to tak být nemusí. A předpovědi budoucnosti nejsou nijak optimistické.

Bude přibývat horkých dnů s tropickými teplotami. Ve Středomoří je to znát už teď – vedra jsou tam je snesitelná, přibývá požárů a lidé začínají mít starosti o vodu i vlastní život.

V Česku to až tak děsivé nespíš (nebo snad) nebude. Ale vidíme, že toky vysychají. Studna, která sloužila vždy pro potřeby několika chat v osadě, třeba nebude v budoucnu stačit. Někde už teď začíná být voda na příděl, leckde je při velkých suchách zákaz zalévání a napouštění bazénů. A nezdá se, že by se to v blízké době mělo zlepšit.

Myslete dopředu

Co s tím? Také máte strach, že vaše děti a vnoučata budou žít jinak a hůř než vy nyní? Je to možné. Ale není namístě jen se děsit a stresovat. Všichni s tím můžeme něco dělat. Umístíte-li si na nemovitost fotovoltaické a solární panely, budete mít jistotu elektřiny a teplé vody. Skvělé je v tomto také tepelné čerpadlo.

Pokud je to na vašem pozemku možné, zajímejte se o možnost vrtu. A s dešťovou vodou neplýtvejte – velké zahradní nádrže skvěle poslouží k jejímu zachytávání, takže ji pak můžete využít na zalévání (nebo si ji třeba zavést domů na splachování a mytí).

Přečtěte si také Průmyslová revoluce a co nám přinesla nebo Fotovoltaika nemusí být taková jistota, jak myslíte

Fotografie