Energetický a průmyslový holding – špička mezi českými podniky

Jednička v tržbách

Když se hledaly největší české firmy a posuzovaly se podle svých tržeb v roce 2021, tak první příčku s přehledem obsadil právě Energetický a průmyslový holding, čímž sesadil dosavadní jedničku – Škoda Auto.

Energetický a průmyslový holding přitom nemá až tak dlouhou historii a oproti svým soupeřům jde o poměrně nový projekt. Ale má za sebou vlivné lidi a zabývá se takovým typem podnikání, který je v současnosti velmi výnosný. Možná vás ani nepřekvapí, až uslyšíte jméno jeho většinového majitele. Je jím totiž Daniel Křetínský.

Co je Energetický a průmyslový holding

Tato energetická skupina vznikla teprve v roce 2009 a její sídlo je v hlavním městě Praze. Jak už název „holding“ naznačuje, nejedná se o jednu jedinou společnost, ale naopak o skupinu více společností, které se zabývají podobným odvětvím. Energetický a průmyslový holding obsahuje 50 firem ze šesti evropských států. A všechny tyto společnosti fungují jako dokonalý ekosystém. Některé se zabývají těžbou uhlí, jiné výrobou elektřiny a další zase distribucí energií. Energetický a průmyslový holding tak dokáže pokrýt celý „spotřebitelský řetězec“ a je zcela samostatný. A právě proto se mu tak daří.

Historie Energetického a průmyslového holdingu

V roce 2009 tento holding založily dvě významné finanční skupiny – J&T a PPF. Původně to měla být jakási platforma pro strategické investice zaměřující se především na energetiku. O čtyři roky později se rozhodla PPF odejít a svůj podíl odprodat, což se definitivně stalo až v roce 2017. Odešel i slovenský podnikatel Patrik Tkáč (spolumajitel a zakladatel J&T) a 94 procent společnosti náhle vlastnil jediný muž – Daniel Křetínský.

Tato „samovláda“ ale netrvala dlouho a Patrik Tkáč se už v roce 2020 vrátil a odkoupil zpět 44 procent akcií Energetického a průmyslového holdingu. Následně probíhaly další změny, které jsou víc komplikované než zajímavé. Podstatné je proto spíš vědět, že Energetický a průmyslový holding funguje jakožto dvě oddělené společnosti – EP Infrastructure, a.s. a EP Power Europe, a.s.

Charakteristika

Zajímají vás konkrétní čísla? V roce 2020 činil obrat holdingu 223,9 miliardy korun. Ve stejném roce byl provozní zisk 36,1 miliardy. Celková aktiva činila 473,8 miliardy.

V roce 2021 byly tržby Energetického a průmyslového holdingu 485 499 380 000 korun. Zajímavé je, že v žebříčku tržeb z téhož roku skončila na druhém místě ŠKODA AUTO a.s. se 439 200 000 000 korun a na třetím ČEZ s tržbami 227 793 000 000 korun.

Přečtěte si také CERN – vše, co jste chtěli vědět nebo Budoucnost energetiky – jaderné elektrárny VS obnovitelné zdroje.

Fotografie